Birsalmaszósz
A különlegesen ízletes, sokféleképpen ízesíthető, kellemesen fanyar gyümölcsből számos finomságot készíthetünk. Ezek közül talán az egyik legegyszerűbb lehet a birsalmaszósz készítése. A birsalma szószt egyébként birsalma főzelékként is ismerhetjük, de legtöbbeknek talán a birsalma mártás elnevezés fog ismerősen csengeni.
A birsalma szószról vagy birsalma mártásról sokan azt gondolják, hogy kizárólag húsételekhez praktikus. Bár valóban, elsősorban a birsalmaszószt húsokhoz ismerjük, de egyébként önmagában, könnyű vacsoraként, esetleg egy egészségesebb kenyérféle vagy kétszersült mellé is fogyasztható.
Lássuk, mennyire egyszerű a birsalmaszósz elkészítése!
Birsalma szósz hozzávalók
Ebből a mennyiségből körülbelül két adag birsalma mártás fog készülni.
- 40 dkg birsalma vagy birskörte
- Egy evőkanál cukor
- (2 deciliter tej)
- (1 evőkanál finomliszt)
- 1 evőkanál citromlé
- 1 csipet só
- Fűszerezés: ízlés szerint fahéj, szegfűszeg, szerecsendió, esetleg citromlé
Elkészítés
A birsalmákat alaposan megtisztítjuk és meghámozzuk. A megbarnult, rothadó részeket eltávolítjuk.
Gerezdekre, szeletekre vágjuk a birsalmát. Ha inkább a birsalma főzelék stílus a kedvencünk, akkor érdemes nagyobb szeletekre vágni, hogy ne főjön el minden darab. A birsalmaszósz vagy birsalmamártás inkább homogén jellegű, így ez esetben érdemes a birsalmát kisebb darabokra vágni.
Feltesszük főni annyi vízben a birsalmákat, hogy éppen ellepje őket. Még a melegítés kezdete előtt meglocsoljuk némi citromlével, nehogy megbarnuljanak.
Hozzáadjuk a többi hozzávalót: a cukrot, a sót, majd pedig a többi fűszerrel igény szerint fűszerezzük tovább. Érdemes időnként kivenni egy darabot, hiszen ezzel nemcsak a kívánt puhaságot ellenőrizhetjük, hanem az ízt is.
Ha megfőtt az alma, érdemes a levéből félretenni, hiszen ez kiváló ivólének minősül.
Igényünk szerint a birsalmákat összeturmixolhatjuk vagy, ha darabosabban is megfelel, akkor ezt a lépést el is hagyhatjuk.
A tejből és a lisztből habarást készíthetünk, majd újra forralhatjuk az ételt, szintén attól függően, hogy milyen ízvilágot kedvelünk. Ezt a lépést is elhagyhatjuk, ha elfogadjuk a szirup-szerű állagot.
A folyamat legvégén még egy kis citromlével is ízesíthetjük az ételt.
Készítsünk tehát birsalmaszószt, birsalma mártást vagy birsalma főzeléket igényeink szerint és dobjuk fel vele a hétköznapi, ünnepi étkezésünket!
isteni finom, minden hónapban fogyasztjuk
🙂