“Birsalmalekvár házilag, birsalma lekvár recept, birs lekvár receptek, birslekvár készítése, birskörte lekvár receptje” – sokféleképpen keresik, akik kóstolták ezt a különleges gyümölcsös finomságot, amiből igazán jót csak nehezen lehet beszerezni a boltokban, és aminek az ára igencsak borsos lehet. Pedig nem bonyolult a birsalma lekvár elkészítése házilag. A legegyszerűbb recepthez elég 3 hozzávaló: birsalma, cukor és citrom. Ha kész, akkor honlapunkon további receptekkel segítünk a birsalma lekvár felhasználásához. Jó munkát és jó étvágyat kívánunk!
A legegyszerűbb birsalma lekvár elkészítése – recept tartósítószer nélkül
A birsalma eléggé fanyar, ezért nyersen enni nem igazán jó. Valljuk be, hogy pucolni is borzalmas. Ebből az egyszerű birslekvár receptből kihagyjuk a hámozást is, mivel – ahogy tudjuk – a héjában a vitamin!
Egyszerű birsalmalekvár recept – hozzávalók
Érdemes sokat készíteni a birslekvárból, de az egyszerűség kedvéért most 1kg feldarabolt birsalmát számolok, ami kb. 3 kisebb befőttes üveghez elég. A cukor legyen a birs harmada – de ez ízlés kérdése. 25 dkg vagy 50 dkg cukor is mehet 1 kg birshez. Én a kevesebb cukor híve vagyok, de menet közben, kóstolgatva még lehet hozzáadni.
Hozzávalók:
- 1 kg birs
- 30 dkg cukor
- Fél citrom (leve és héja)
- 2 bögre víz
Birslekvár készítése
- Mossuk meg alaposan a birsalmákat, különösen, ha molyhosak.
- Daraboljuk fel (magház nélkül, bár abban van a zselésítő pektin).
- Angéla (kedves olvasónk) javasolja a hozzászólásoknál, hogy használjunk húsvágó bárdot!
- Baktai Istvánné írta, hogy ő a magházat is csak akkor szedi ki kézzel, ha megfőtt a gyümölcs (és persze lehült). Így a fagyasztóba is mehet. A klasszikus lekvárt forrón merjük az üvegbe.
- Öntsünk rá 1 bögre vizet és főzzük puhára kb. 30-40 percig.
- Ha eddig nem tettük volna – készítsük elő az üvegeket. Legyenek nagyon jól elmosva!
- Ha puha a birs, zárjuk el a tüzet, és hagyjuk hűlni egy kicsit.
- Botmixerrel pürésítsük.
- A másik bögre vízzel tegyük fel főni a cukrot, a citrom levét és reszelt héját.
- Adjuk hozzá a birspépet és főzzük sűrűre 5-10 perc alatt.
- Merjük üvegekbe a kész lekvárt.
- Én megszokásból forró vizet teszek egy tepsibe, és abba állítom az üvegeket, hogy ne pattanjanak szét. Illetve így kevesebb lesz a dzsuva.
- Zárjuk le menetes tetővel az üvegeket.
- Forgassuk fejjel lefelé, hogy nem ereszt-e az üveg.
- Ha jó, mehetnek a száraz dunsztba. (Nálam babakád + régi takarók)
- 24 óra múlva vegyük ki, és tegyük a kamrába vagy más hűvös helyre a kész birslekvárt!
Egyszerű birslekvár olvasónktól
Nagy Zsuzsánna Anikó olvasónk küldte az alábbi bisalma lekvár receptet:
- Én nagyon alaposan megsúrolom a birsalmát
- A rossz, kukacos részeket és a magházat kivágom
- Felaprítom, így főzöm meg.
- Pépesítem,
- cukrozom, fűszerezem
- besűrítem,
- üvegekbe adagolom
- száraz dunsztban hűtöm ki.
Sokkal egyszerűbb, és ugyanolyan szép, a hasznos anyagok is jobban benne maradnak.
Kompót esetében a puhára főzés után távolítom el a héjat (mint a héjában főtt krumplinál.
Sokkal kiadósabb és kevesebb a munka.
Én nagyon alaposan mesgűrolom a bírsalmát, a rossz, a kukacos részeket és a magházat kivágom, felaprítom, így főzöm meg, pépesítem, cukrozom, fűszerezem, besűrítem, üvegekbe adagolom, száraz dunsztban hűtöm ki. Sokkal egyszerűbb, és ugyanolyan szép, a hasznos anyagok is jobban benne maradnak.
Kompót esetében a puhára főzés után távolítom el a héjat (mint a héjában főtt krumplinál.
Sokkal kiadósabb és kevesebb a munka.
Kedves Anikó! Köszönjük a hozzászólást. Leírásával kiegészítettük a receptet, név szerint is megemlítve Önt. Szívesen látjuk észrevételeit bármilyen birses étellel kapcsolatosan!
Én még a héjat sem távolítottam meg, teljesen puhára átfőtt, szinte nem is lehet érezni benne.
Ez jó ötlet! Ne kelljen annyit kínlódni. Kipróbálom én is! Köszönjük a tippet!
Az én módszerem egyszerű: a birsalmát vízben erős kefével lesúrolom, megmosom és vízben egészben, a hibás részeket kivágva puhára főzöm. Ha meghűlt, leöntöm és leszűröm a főzőlevét, finom, illatos ivólé lesz (cukor nélkül, vagy cukrozva) . Kézzel „letörlöm” a magházáról a gyümölcsöt, pépesítem. Lekvár, birsalma sajt alapja lehet, vagy bedobozolva fagyasztóba rakom, gyorsan leves, vagy szósz lesz majd belőle, de ebből pépesített banánnal finom fagylaltot lehet készíteni, kicsit ízesítve, fagyasztva.
Bevált módszer, szívesen ajánlom.
Kérdésem belül barna és puhább is ! Ilyenkor reckérozam a lekvár eltevését ? Kérem segítsen ! Köszönöm
Sajnos előfordul a barnulás, de fel lehet használni lekvárnak.
Megadom a telefonszámom is ! 06 70 258 8494
Én jól megkefélem a bírsalmàt a szőröktöl,majd a kukacos részt kivàgva .apró darabokban a lekvàrfőző làbasba,vizet öntve rà hogy ellepje ,fedővel betenni a sütőbe ,kb.80 fok puhulásig hagyni majd a levét leöntve ivólevet készítek ,amihez mennyiség függvényében édesítek,citromlé ,fahéj hozzàadàsàval.forró steril üvegekbe öntve ,ruhàk közt kihülésig pihentetek..A bírset botmixerezem…cukor ,esetenként méz ,citromlé hozzàadàsàval összerottyantom és steril üvegekbe téve fedőket jól ràcsavarjuk ,szàrazdunsztba hűtjük…hasznàlhatjuk téli leveshez ….sütihez ,sültekhez mindenhez finom…Hosszabban főzve bírsalmasajt készíthető belőle.jó étvàgyat.
A víz mennyiségét hasznos lenne megadni, mert van 2dl-es és fél literes bögre is. Én 2dl-es bögrével kezdtem, de többször utána öntöttem mire megpuhult a birs.
Kedves Magdi!
Még a lekvárfőzés előtt állok én is. Letesztelem a mennyiséget, és átírom. Köszönöm a hasznos észrevételt!
Kérdésem hogy ótteló szölővel is lehet e birst lekvárnak csinálni?
Kedves Ágnes!
Mindenképpen érdemes kipróbálni a szőlöt. Én csak körtével kombináltam eddig, de itt egy érdekes recept szőlővel: https://sobors.hu/receptek/szolos-birsalma-lekvar-recept/
Én a birsalmából kacsanyakkal, tejfölös habarással , levest is szoktam készíteni. Édeskés , savanykas íze van.A gyemekeimmel imádjuk.
Ez nagyon izgalmasan hangzik!
Ha elküldi a receptet, estleg a kész étel fotóját is mellékelve, szívesen feltesszük a honlapra, hogy más is kipróbálhassa.
Nagyon köszönjük a hozzászólást!
Otelló
igen , apum mindig azzal csinálja és nagyon finom .
🙂
Igen!! A legfinomabb lekvár lesz belőle!! Nekem személyes kedvencem a birs-otelló lekvár!!
🙂
Igen, a birsszörp nemcsak finom, de köhögésre, hangszálak gyúladásra is gyógyír, én a levében teszek 2-3 szegfűszeget is, kellemes arómát kölcsönöz és elüti a birs fayarságát.
Nagyon szépen köszönjük a jó tanácsokat
Én most sajtot csiáltam, de a lekvárhoz is jó a módszerem. A birsalmát megtisztitva, magház nélkül darabolva kevés vizzel kuktába főzöm puára és kutterbe pépeasitam. Néhány másodperc alatt a kutter éppé őrli. A levárhoz a cukros fűszeres vizte felteszem forralni és ebbe keverem bele a pépet. Igy nagyon gyorsan megy. A lekvárnak most fogok neki látni.
Köszönjük a jó tanácsot!
Jó konyhai eszközökkel rengeteg időt és energiát spórolhatunk meg!
A mag házakat megfőznèm, leszűrnèm, ès ebbe tennèm
a cukrot. Így a sűrítő anyag is a lekvárban maradna.
Szuper!
Annyi víz kell rá, hogy éppen ellepje. Ha puhára főtt a masszát leszűröm. Visszateszem az edénybe és hozzáadom a cukrot és a szintén szűrt citrom levet. Így sűrűbb lesz a lekvár.
A leszűrt gyümölcslé fanyar, de kevés cukorral nagyon finom ” szörpöt” kapunk.
Kedves Éva!
Nagyon szépen köszönjük a hasznos tanácsokat!
Üdv. itt mindenkinek!
Nagyon szeretem, ill. szeretjük ezt a gyümölcsöt mindenféle elkészített formájában!
Viszont a tisztítása, feldarabolása, a magház eltavolítása nem egyszerű feladat, pláne akkor, ha a birs göcsörtös, kukacos!
Évtizedekkel ezelőtt – amikor többtízkilót pucoltam meg késsel és erőltettem meg a kezem – azt mondtam, hogy soha többet, egyet sem! Viszont az utána való vágy időről időre felébredt bennem és azután is teltek a befőttes üvegek!
Most, hogy a kommenteket láttam, jött az ötlet, hogy osszam meg az olvasókkal az „újításomat”, ami megkönnyíti a befőzők munkáját. Most az éven jutott eszembe a húsvágó bárd, amivel sokkal könnyebb a birs szétdarabolása, felszeletelése, mint egy késsel. Ezt követően már „csak” a magházat kell eltávolítani, ami így pofonegyszerű, de még így is 5 órát vett igénybe 11 kg gyümölcs esetében. Ugyanis az ajándékba kapott mennyiség nagy része göcsörtös, kukacos volt /nem permetezett, és „ajándék lónak ne nézd a fogát”/, ezért is vett több időt igénybe!
Most a rajta hagyott héjával készült 18 üveggel, a befőző edényben!
De jó! Köszönjük Angéla! A húsvágó bárdot megemlítem a cikkben is!
Ez folyékonnyá vált. rossz recept
Kedves Szilvia illetve mindenki, akinek nem lett megfelelő a lekvár sűrűsége!
Lehet használni dzsem fixet, befőző cukrot vagy tovább főzni a lekvárt. Illetve itt egy cikk, ami segíthet orvosolni a problémát: https://hobbikert.hu/magazin/meddig-dermed-a-hazi-lekvar.html
Én karalábévájóval távolítom el a magházat, ajánlom mindenkinek, gyorsabb mint a kés és veszélytelen. Érdemes kipróbálni, ha van megfelelő eszköz a háztartásban.
Köszönjük Adrienne! Hasznos tanács!
Sajnos 2 hét múlva kellett szalicilt tennem rá.
Nagyon sajnálom. Lehet, hogy nem volt megfelelő a sterilizálás. Nem szoktam tartósítószert használni.
a nagymamámtól tanultam: lekvárt és bármit amit forrón teszünk üvegbe, fémtálcára tett üvegbe adagolom. a fém – nem zománcos – elvezeti a hőt. (76 éves vagyok, mindig így készitem, nekem soha nem repedt meg üveg.)
Köszönjük az értékes választ!
Sziasztok. Én is csak megmosom, megdörzsölöm a birset.A nem szép részeket vágom ki belőle. Héjastól négy gerezdre vágva egy tepsiben szétterítem, és kB 1 deci vizet öntve alá puhulásig sütöm. Ezután pépesítem egy botmixerrel. Kilónként 40 dkg cukrot és kis citromlevet adok hozzá, amivel sűsűsödésig főzöm. Lehet diót, fahéjat adni hozzá. Beleöntöm egy tepsibe, és amikor megszáradt felkockázom. Így készítem a birsalmasajtot.
Én mézeskalács, vagy forralt bor fűszerkeverékkel ízesítem.
Az üveg és a teteje közé még fóliát is teszek, azon kenek el egy kis szalicilt, így nem ér a lekvárhoz, mégis hat.
Főzéskor sok mindenhez használom, teszek pld. a párolt káposztába, májpástétomba, édes savanyú szószba is. De sültek mellé magában is nagyon finom.
Kedves Borbála!
Nagyon jó ötlet!
A recept tökéletes, talán annyit, hohy 1 kg birs, 30 dkg cukor, fél citrom, késhegynyi fahéj, 1 bögre (2,5 dl) víz. A bírsalmát összevágom apróra (kb 2×2 cm), csak a hibás héjrészt vágom le, magházat, rossz részeket kivágom. 1 bögre vízbe főzöm, amíg megdagad, hozzáadom a cukrot, citromlevet, héjat, fahéjat, tovább főzöm, amíg szétfő. Botmixerrel pürésítem, még tovább főzöm folyamatosan kevergetve, amíg a kívánt sűrűséget elérem. Üvegekbe rakom, esetleg késhegynyi szalicil a tetejére, de nem fontos. 10 percre fejjel lefelé fordítom, majd vissza és hagyom kihülni és mehet a spájzba 😀.