Ami elsőként eszünkbe jut a birsalma vagy birskörte felhasználásakor természetesen egy desszert, a birsalma sajt. Mivel nagymamáink klasszikus édessége nem hiányozhat az ünnepi asztalról, megosztom a receptjét. Sokáig eláll hűvös helyen egy sütőpapírba csomagolva – ha alaposan kiszárítjuk – így a birsalmasajt tárolása sem okoz gondot.
Elkészítési idő viszont hosszú, közel három óra!! A helyzetünk nem rózsás ha erre vállalkoztunk, mert folyamatos mellette állást, kevergetés igényel! Szóval akkor kezdjünk hozzá, ha időnk engedi! De: megéri!
BIRSALMA SAJT ELKÉSZÍTÉSE EGYSZERŰEN
BIRSALMASAJT HOZZÁVALÓK:
- 1 kg tisztított, feldarabolt birsalma
- 0.75 kg kristálycukor
- 1 db bio citrom
- 10 dkg durvára vágott dió
A BIRSALMASAJT ELKÉSZÍTÉSE
- A birsalmák felületéről ledörzsöljuk a bolyhokat és alaposan megmossuk.
- Kivágjuk a csumát és a hibás részeket
- Hámozás nélkül feldaraboljuk
- Nagyon sűrűre kell főzni, egyébként nem szilárdul meg
- Annyi vizet öntünk rá, amennyi ellepi
- belecsavarjuk a fél citrom levét
- puhára főzzük
- a levét leszűrjük egy pohárba és miközben folytatjuk a munkát, bekortyolgatjuk
- a leszűrt, lecsepegtetett birset botmixerrel pépesítjük.
- majd a citrom másik felét hozzáadva, főzzük, sűrítjük ( közel 60 percig)
- a hozzáadott cukorral tovább főzzük, folyamatosan keverjük (kb.30 percig)
- akkor kész, ha csepp-próbánk azonnal megdermed.
- hozzáadjuk ilyenkor még a darabolt diót
- sütőpapírral bélelt tetszetős formába öntjük, szárítjuk
- szárítás közben forgatjuk, hogy egyenletesen kiszáradjon
- ha ez megtörtént, sütőpapírba csomagolva, hűvös helyen tároljuk.
Ha nem tudunk elég időt szakítani ennek a klasszikus csemegének az elkészítésére, akkor sem maradunk ki a birs illatos zamatából, mert bőven van választék a kevésbé időigényes birslekvár, birsalma mártás, birsalma kompót, birsalma lé, birs kompót, birsalmaszörp készítésére.
Kiemelt olvasói vélemény a birsalmasajt első elkészítéséről – köszönjük!
Kedves Jakab Család!
Hosszasan kerestem egy jó birsalmasajt receptet. Az Önök leírását és Molnár család hozzászólását találtam a leggondosabbnak, a leginkább tapasztalatra alapozottnak. Ennek alapján tegnap elkészítettem életem első birsalmasajtját 2,6 kg “kimagozott” birsalmából, 2 kg cukorból, követve leírásukat, tanácsaikat. Nem mondom, hogy nem fáradtam el a hosszú főzésben, folyamatos kevergetésben, de az eredmény kárpótolt. (A jelzett mennyiségből 1 őzgerincforma és 2 “piteforma” telt meg.) Tökéletes lett az elkészült “sajt” állaga, az illata, a kinézete. Még forgatom, hogy tartósan tudjam majd tárolni, de azért már szeltem belőle egy kis kóstolót. Nagyon finom lett, olyan, mint amire régről emlékeztem amire vágytam.
Ha bárki olvassa a cikket, a hozzászólásokat, javaslom, hogy ezt a receptet kövesse, nem fog csalódni. (Csatlakozom ahhoz az észrevételhez, hogy 20 perc “rotyogtatás” után nem lesz az alapanyagból “sajt”.) A jó állagú “édességhez” kitartás és idő kell…
Köszönöm, hogy megosztották a tapasztalataikat.
További eredményes munkát kívánok Önöknek.
Üdvözlettel Éva Dunakesziről
Tisztelt Jakab család! Több, mint 20 éve készítjük néhány alacsony törzsre nevelt gellérthegyi birsfáink terméséből a birsalmasajtot, de ismét tanultunk Önöktől valamit, miszerint a pép egyórás kevergetése után még 30 percig keverjük a cukorral. Köszönjük szépen! Tegnap készítettünk 10 kg. tömegű termésből sajtot, mára kijött a formákból, bizony jócskán több, mint egy óra hosszat kevertük, de nem is lett belőle Lusta Asszony sajtja, azaz lekvár.Merem állítani, hogy az interneten ilyenkor terjedő főzési tanácsok nagy része nem állja meg a helyét, 20 perc „rotyogtatás” stb. Mi 2 éve szintén igénybe vesszük
botturmixot,de nagyanyám majd’ 100 éves lószószőr szitáját sem feledjük, sem régi-régi fagombáját a paszirozáshoz. Gratulálunk a sikeres 2020-as értékesítéshez is. Nekünk van egy Bereczki fajtánk is, majd később jön a kert utolsó ajándéka,a kissé méltatlanul elfeledett naspolya. Ez a fánk permetezés nélkül-idén tőlünk kívülálló okokból a tavaszi lemosót sem tudtuk elvégezni- a kert egészséges fáinak mintaképe ,igen nagy termést ígérve. További miden jót kívánva:Molnár István Mihály és felesége Jutka,Gellért-hegy
Kedves Jutka és István!
Köszönjük a kedves szavakat! Hálánk jeléül az Édenkert Magazinban megjelent cikkükre hivatkoztunk a https://birs.hu/bevalt-birsalma-receptek-birsalmas-etelek/ oldalunkról.
Kedves Jakab Család!
Hosszasan kerestem egy jó birsalmasajt receptet. Az Önök leírását és Molnár család hozzászólását találtam a leggondosabbnak, a leginkább tapasztalatra alapozottnak. Ennek alapján tegnap elkészítettem életem első birsalmasajtját 2,6 kg „kimagozott” birsalmából, 2 kg cukorból, követve leírásukat, tanácsaikat. Nem mondom, hogy nem fáradtam el a hosszú főzésben, folyamatos kevergetésben, de az eredmény kárpótolt. (A jelzett mennyiségből 1 őzgerincforma és 2 „piteforma” telt meg.) Tökéletes lett az elkészült „sajt” állaga, az illata, a kinézete. Még forgatom, hogy tartósan tudjam majd tárolni, de azért már szeltem belőle egy kis kóstolót. Nagyon finom lett, olyan, mint amire régről emlékeztem amire vágytam.
Ha bárki olvassa a cikket, a hozzászólásokat, javaslom, hogy ezt a receptet kövesse, nem fog csalódni. (Csatlakozom ahhoz az észrevételhez, hogy 20 perc „rotyogtatás” után nem lesz az alapanyagból „sajt”.) A jó állagú „édességhez” kitartás és idő kell…
Köszönöm, hogy megosztották a tapasztalataikat.
További eredményes munkát kívánok Önöknek.
Üdvözlettel Éva Dunakesziről
Kedves Éva!
Sokat jelent nekünk, hogy ezt megírta! 🙂
Üdvözlöm!
A fagyasztóba lehet birsalma sajtot eltenni,ha majd egy pár hónap múlva szeretnénk télen enni?
Még nem próbáltam a fagyasztást, de egy cikkben írják, hogy kis adagokban (amennyit egyszerre megeszünk) le lehet fagyasztani. Ezen kívül többféleképpen lehet tárolni – akár hosszabb ideig is. Érdemes elolvasni ezt a blogbejegyzést is: https://birsalmasajt.hu/birsalmasajt-tarolasa/
Én tavaly lefagyasztottam a kész birsalmasajtot. Jól működik a dolog, akár egy évig is. Mikor kivettem, olyan volt mint frissen!
Kedves Zsuzsanna! Köszönjük a hasznios választ!
Mi lehet az oka annak, ha szárítás közben penészedni kezd a sajt? Lekapirgáltam, átforgattam – de hogyan kerüljem el, hogy legközelebb ne történjen ilyen?
Valószínűleg sűrűbbre, keményebbre kell főzni. Vagy nem tudott jól szellőzni száradás során. A bent maradt folyadék miatt könnyebben romlik. Sajnos kell hozzá tapasztalat. 🙁
Nekem sajnos nem sikerült, bepenészedett. Valószínű nem főztem elég sűrűre. Újra próbálkozom a fentiekben leírt recept alapján.
Kedves Mária! Nagyon sajnálom! Jelezzen, hogy sikerült újabb nekifutásra!
Fagyassza le a kész, friss sajtot pár nap száradás után, amikor már jo az állaga de nem kell kiszáradnia. Papirba majd nejlonba csomagolva fagyassza. Kiváló. Fagyasztobol kivéve azonnal ehető.
Kedves Jakab Család!
Nekem olyan tanácsra lenne szükségem, hogy a túl keményre száradt birsalmasajttal lehet-e valamit kezdeni, hogy kicsit megpuhuljon?
A tavalyi sajtról van szó, én még aszalóban szoktam szárítani, mert elég nagy a házban a páratartalom, és legutóbb nagyon megkeményedett.
Annyira kemény lett, hogy keserves elrágni, így viszont kedvünk sincs nagyon enni belőle.
Köszönöm a segítséget!
Én kis kockákra vágva püspökkenyérbe (gyümölcskenyérbe) belesűtöm.
Férjem szerint nálunk birskörte van, azzal is működik,? érdekelne a forgatás és szárítás bővebben, ha beleontom formába szárítás során ki kell önteném,? pl kuglóf formából egy tepsire? és hogy meddig szárítsam? szabadon, sütőben? szárítóban? köszönöm.. most kezdett potyogni a farol a gyümölcs szeretnénk, ha nem menne kárba.
Szeretném kérdezni, hogy nekem nagyon ragadós lett. lehetséges ,hogy azért mert kevesebb cukorral készítem? Nem szeretem a túl édeset.
Kedves Jakab család!
Kaptam egy szatyor birst. Gondoltam, készítek belőle sajtot. Az Önök receptje tűnt a legegyszerűbbnek,de egyet nem értek. Ez pedig a következő:
Ha leszűröm a megfőtt birsről a levet, utána a pépet főzzem még kb. 1 órát? Ezután adjam hozzá acukrot és még fél órát kell főzni?
A problémám, hogy lé nélkül nem ég oda a sűrítmény?
Bocsi, de teljesen analfabéta vagyok, kezdő és azért értetlenkedem. Köszönettel: Kozmáné