Rostos birsalmalé készítése
A rostos birsalmalé biztosan mindenki kedvence lesz, szívesen fogyasztják majd a gyermekek is. A birsalmalé mellékterméke egyébként egy birsalma-püré is lesz, ezt is ehetjük akár a vajas kenyér mellé is.
Lássuk tehát, hogyan alakul a rostos birsalmalé készítése!
Hozzávalók:
A megadott mennyiségekből körülbelül négy adag fog készülni.
- 1 kg birsalma vagy birskörte
- 2 evőkanál cukor (Helyettesíthető mézzel vagy bármilyen más, alternatív édesítőszerrel. Az édesítés teljes elhagyását, legalábbis első próbálkozás alkalmával, nem javasoljuk a birsalma kissé fanyar íze miatt. Később azonban lehetséges csökkenteni az édesítés mennyiségén.)
- Fűszerek: ízlés szerint fahéj, szegfűszeg. Javaslatunk körülbelül egy-egy evőkanálnyi mennyiség. Lehetséges más, különlegesebb, keleties ízvilággal is kísérletezni. Ha van lehetőségünk megvásárolni, próbáljuk ki a kardamom és a csillagnánizs nyújtotta varázslatos ízélményt.)
- 1-2 darab citrom leve, vagy hasonló mennyiségben lehetőség szerint 100%-os citromlé.
Elkészítés:
Hámozzuk meg a birsalmákat és tisztítsuk meg őket alaposan! Legyünk kíméletlenek a megbarnult részekkel! Szánjuk rá az időt és az energiát erre a munkafolyamatra, hiszen fáradságos feladatról van szó. A mennyeien ízletes végeredmény azonban mindenért kárpótolni fog.
Vágjuk fel a birsalmákat, legalább gerezdekre, de akár még apróbb darabokra is!
Tegyük a darabokat egy lábasba, adjuk hozzá a citromlevet és öntsük fel annyi vízzel, hogy éppen ellepje!
Ízesítsük igény szerint fahéjjal, cukorral és szegfűszeggel!
Forraljuk fel a kompótot, majd alacsonyabb fokozaton főzzük még körülbelül húsz percig!
Ekkor ellenőrizzük, hogy megpuhultak-e teljesen a birsalmák és igény szerint esetleg főzzünk még rajtuk egy kicsit!
Ha elég puhák már, a levet külön üvegbe tölthetjük. Ezen a ponton tulajdonképpen el is készült a birsalmalé.
A birsalmapürét lecsöpögtetjük, az itt keletkező levet pedig felfogjuk és hozzáadjuk a már elkészült birsalmaléhez, hogy igazán rostos birsalmalevet kapjunk.
Így tehát kaptunk egy rostos birsalmalevet és egy birsalmapürét, amit akár a kenyérhez is ehetünk, jellemzően pedig sült húsokhoz tálalhatjuk.
Frissítsük fel a napunkat és turbózzuk fel az egészségünket tehát a rostos birsalmalével! Jó hír, hogy így pedig gyakorlatilag kétféle ételt is készíthetünk és a folyamat során elkészülő pürét is hasznosíthatjuk!
Üdvözlöm! A héjával mit csináljunk?
Kedves Ilona! Jó kérdés! Igazából a héját is fel lehet használni. Pl. ha nincs időm vacakolni, akkor egy bárddal kettévágom a birsalmákat, és bedobom a sütőbe. Ha valamennyire megpuhul, akkor már könnyebb megszabadulni a magháztól és a héjától. Lehúzva kevesebb anyag megy a kukába, a komposztba vagy a tyúkoknak. Vagy ha nem zavar, hogy az ivólé extra rostos lesz, akkor héjastól turmixolom le, és egy szitán szűröm át. A sütéssel sajnos pont a levéből veszít. Mivel a héjban rengeteg a pektin, ezért pl. lekvárnál nem gond, ha a héjat is felhasználjuk.
Sütőtökös birsalmakrém levest készítve pl. minden héj belekerült + tejszín + római kömény + mézeskalács fűszer + só és cukor ízlés szerint. Csak előtte bedobtam mindent a sütőbe, ahogy korábban írtam.
érdeklődni szeretnék, hogy mivel lehet tartósìtani? köszönöm
ALkohol formájában. 😉 Vicceltem. A sterilizálás 100 °C feletti hőmérsékleten, túlnyomáson végzett tartósítás.
Teljes tisztaságot ad az élelmiszernek, nem marad benne kórokozó vagy rontó
mikroorganizmus. Konzervek kezelésére használják.